Tepelná čerpadla jsou poměrně drahá zařízení, takže si mnoho lidí klade otázku, jak je to s jejich životností? Tepelné čerpadlo je zařízení, kde je mnoho elektrických součástek, a navíc jsou zde i točivé části jako kompresor nebo ventilátor u venkovního výparníku tepelného čerpadla typu vzduch-voda.

Jaká je životnost tepelných čerpadel Mach?

Tepelná čerpadla Mach jsou vyráběna z materiálů jako nerez, měď či hliník. Spoje na potrubí jsou pájené natvrdo, místo šroubů jsou díly spojené nýty. Toto jsou sami o sobě trvanlivé materiály, nikoliv jako snadno rozbitelné plasty.

Jednou z nejdůležitějších součástí tepelného čerpadla, která se točí je kompresor, který má životnost kolem 100-120 tisíc provozních hodin. Toto odpovídá cca 20-25 letům provozu.  

Důležitá je pravidelná péče

Je samozřejmé, že každá věc, která má vydržet dlouho, potřebuje pravidelnou péči a údržbu. Z tohoto důvodu doporučujeme pravidelně dělat roční preventivní prohlídky. V rámci těchto prohlídek se zkontroluje chladící okruh, zda na něm není někde únik. Dále se měří elektrické proudy a odpory a na jejich základě se dá zhodnotit stav elektrických součástek.

Technik v rámci prohlídky dále doporučí případnou výměnu dílů.

Co se určitě doporučuje vyměnit?

Důležité je vyměnit po 10 letech elektrické součástky jako jističe a stykače. Může totiž u nich dojít k opotřebení a neplní tak svoji funkci. Například odpínací stykač místo aby obepnul může zůstat sepnutí a způsobit například zničení kompresoru.

A co reference?

Tady se můžete podívat na zákazníky, kteří mají naše tepelná čerpadla dlouhá léta – tedy i přes 20 let.